Medycyna stale poszukuje skutecznej i mało inwazyjnej metody leczenia łuszczycy. Od wielu lat jedną z metod jest światłolecznictwo. Dominują lampy emitujące światło UV. W ostatnich latach uzyskano także obiecujące obserwacje skuteczności lamp emitujących niebieskie światło LED. Niebieskie światło LED spowalnia procesy keratynizacji komórek i działa przeciwzapalnie. W próbach klinicznych osiągnięto redukcję objawów łuszczycy u 84% badanych.
W 2015 roku firma Philips uzyskała certyfikat europejski na urządzenie BlueControl, które jest znakomitą alternatywą dla osób dotkniętych łuszczycą o stabilnym, niezbyt ciężkim przebiegu. W 2017 roku uzyskała także certyfikat amerykański.
Leczenie prowadzi się w domu, jest ono mało absorbujące i łatwe. Naświetlanie wykonuje się raz dziennie przez 5 dni w tygodniu. Pojedynczy zabieg trwa 30 minut, może być przedłużony o dalsze 10 minut. Lampę LED umieszcza się na pasku i zamocowuje na ciele, tak, aby całe ognisko łuszczycy było przykryte. Następnie włącza się urządzenie. Po upływie nastawionego czasu urządzenie automatycznie wyłącza się. W trakcie trwania naświetlania można prowadzić codzienną zwykłą aktywność. Lampa jest płaska i daje się łatwo ukryć pod ubraniem.
Urządzenie BlueControl najlepiej sprawdza się przy leczeniu ognisk na kończynach górnych i dolnych.
Jest to lampa niemieckiej firmy Heraeus, która emituje selektywną wiązkę UVB w przedziale 300 -320 np., tzw. SUP (selective ultraviolet therapy). Najważniejszym wskazaniem do stosowania SUP jest łuszczyca, Inne wskazania to atopowe zapalenie skóry (AZS), świąd, świerzbiączka, wyzwalanie tolerancji na światło w profilaktyce wielopostaciowych osutek świetlnych, bielactwo. Lampa wykorzystywana jest także w terapii skojarzonej z miejscowymi kortkosteroidami, analogami witaminy D3 oraz cygnoliną. Można łączyć to leczenia ogólnie podawanymi retinoidami i metotreksatem. Nie należy łączyć UVB z cyclosporyną.
Najlepiej sprawdza się przy leczeniu niewielkich ognisk, ze względu na rozmiary tego urządzenia.