Nowością w medycynie zajmującej się poprawą jakości skóry jest preparat Linerase. Zawiera on kolagen typu I – atelokolagen pochodzący ze ścięgien koni. Atelokolagen podany do skóry człowieka stymuluje produkcję nowych fibroblastów i wytwarzanie włókien kolagenu typu III. Stanowią one uzupełnienie ubytków, które zachodzą w skórze wraz z upływającym czasem.
Preparat Linerase wpisuje się w najnowszy trend w medycynie estetycznej, który skupia się pobudzaniu skóry do naturalnej regeneracji bardziej niż na wypełnianiu tkanek.
W skórze człowieka dominującą formą kolagenu jest kolagen typu I (ok. 80%), który stanowi włóknistą podporę skóry. Około 20% stanowi kolagen typu III. Włókna kolegenu typu III oplatają włókna typu I, odpowiadając za sprężystość skóry.
Od 25 roku życia poczynając rocznie tracimy ok. 1,5% kolagenu. Trudno się dziwić, że stosowanie kolagenu w postaci iniekcji do skóry było przedmiotem zainteresowania medycyny estetycznej od jej początków. Początkowo używany był kolagen bydlęcy stosowany jako wypełniacz tkanek, jednak zdarzały się przypadki alergii na te preparaty. Dodatkowym powodem odejścia od nich było pojawienie się choroby szalonych krów i obawa zakażenia pacjentów.
Atelokolagen w preparacie Linerase w przeciwieństwie do używanego wcześniej w medycynie estetycznej kolagenu bydlęcego nie jest wypełniaczem. Jego działanie polega na stymulowaniu produkcji endogennego kolagenu. Pozbawiony jest on także immunogennych telopeptydów, a więc właściwości alergizujących. Linerase nie zawiera konserwantów, jest to w 100% atelokolagen koński. Od wielu lat atelokolagen wykorzystywany jest w opatrunkach przyspieszających leczenie przewlekłych ran.
W medycynie estetycznej Linerase wykorzystuje się przede wszystkim do:
U osób młodych wykorzystywany jest do „zatrzymania czasu” i utrzymania produkcji własnego kolanegu na wysokim poziomie.
Linerase podaje się śródskórnie przy pomocy cienkich igieł, podobnie do mezoterapii. Miejsca nakłuć są bardziej oddalone od siebie niż w klasycznej mezoterapii. Zabieg wykonuje lekarz. Aplikacja Linerase może być bolesna, dobrze jest zastosować znieczulenie zewnętrzne kremem znieczulającym. Zazwyczaj podczas jednego zabiegu można zaopatrzyć twarz i szyję, czasem też dekolt. Po zabiegu należy przeprowadzić delikatny masaż. Zabieg trwa 40 – 60 minut.
Tuż po zabiegu może wystąpić zaczerwienienie i pieczenie, które ustępuje po kilku minutach. Krótko po zabiegu może pojawić się w miejscu podania preparatu zaczerwienienie, obrzęk, świąd lub tkliwość. Reakcje te mogą utrzymywać się do 7 dni, zazwyczaj krócej. Ustępują samoistnie.
Zalecane są 2 - 4 zabiegi w 14 dniowych odstępach. Przy skórach dojrzałych zaleca się 4 zabiegi w odstępach 14 dni. Pierwsze efekty widoczne są po 7 – 14 dniach i narastają w trakcie trwania terapii. Pełny efekt uzyskuje się w czasie około 4 tygodni od ostatniego zabiegu. Utrzymuje się przez 12 – 18 miesięcy. Po tym czasie dla przedłużenia efektów zaleca się terapię podtrzymującą, która obejmuje 1 zabieg na kwartał.
Dodatkowo przed zabiegiem śródskórnej aplikacji Linerase zaleca się zastosowanie maski Linerase Peel Off Mask. Dzięki niej uzyskać można działanie przeciwutleniające (dzięki zawartości wit. C i retinolu), oraz lekko keratolityczne i wygładzające naskórek (dzięki obecności kwasu glikolowego i cytrynowego oraz rezorcyny). Wzbogaca ona terapię i działa na płytsze warstwy skóry. Po zabiegu aplikacji śródskórnej Linerase zaleca się Linerase Anti-Aging Cream. Łagodzi on podrażnienia. Działa na płytsze warstwy skóry, bioregeneruje na poziomie naskórkowym. Zastosowanie Linerase Peel Off Mask może być też traktowane jako zabieg samodzielny.
Nie należy łączyć zabiegu Linerase z zabiegami, np. laserowymi, peelingami chemicznymi lub dermabrazją. Procedury te mogą być zastosowane z zachowaniem 14-dniowego odstępu.
Nie są opisywane w piśmiennictwie naukowym powikłania związane z samym działaniem atelokolagenu. Mogą zdarzyć się powikłania wynikające z samejgo zabiegu i przerwania ciągłości skóry, opisane częściowo są w punkcie „Po zabiegu”. Inne tego typu powikłania to: